Gra lepsza od wyniku – Rawa przegrywa na inauguracje ŚLB

Inauguracja ŚLB

W minioną sobotę baseballiści Rawy Katowice udali się do Rybnika, gdzie na boisku przy ulicy Partyzantów miała miejsce inauguracja piątego sezonu Śląskiej Ligi Baseballu. W pierwszym tegorocznym turnieju regionalnych rozgrywek rawiacy rywalizowali z miejscową Silesią Rybnik oraz Gepardami Żory. Zarówno dla katowiczan, jak i dla zawodników tych drużyn był to pierwszy sprawdzian w rozpoczynającym się sezonie. Impreza rozpoczęła się od pojedynku gospodarzy turnieju z drużyną z Katowic, jednak pierwszy narzut w sezonie ŚLB 2016 wykonał Prezes Polskiego Związku Baseballu i Softballu pan Krzysztof Fojcik.

Po przywitaniu się drużyn i zakończeniu części oficjalnej, na boisko wybiegli już baseballiści. Na pozycji miotacza w drużynie z Katowic mecz rozpoczął Piotr Szczygieł, którego czekało trudne zadanie w postaci powstrzymania ofensywy drużyny z Rybnika. Niestety pierwsza zmiana w wykonaniu katowiczan wyglądała fatalnie. Po bezskutecznej grze w ataku zagrali oni bardzo nerwowo w obronie, tracąc pięć obiegów (maksymalna liczba według zasad ŚLB). Druga odsłona wyglądała już znacznie lepiej. Katowiczanie opanowali początkowy stres i zaczęli nękać rywali podczas gry w ataku. Co prawda druga zmiana mimo przyzwoitej grze na pałce i ładnemu odbiciu Roberta Hoffmana nie przyniosła jeszcze zdobyczy punktowej, lecz pozwoliła by rawiacy poczuli się znacznie pewniej na boisku w Rybniku. Zaowocowało do dobrą grą w obronie, w której ich rywale nie zdołali zdobyć obiegu, między innymi dzięki doubleplay’u (dwa outy w jednej zmianie) w wykonaniu Patryka Michny, Michała Glumińskiego i Pawła Szczęsnego. Podbudowani dobrą grą w obronie zawodnicy Rawy przystąpili do odrabiania strat. Gdy wszystkie bazy były zajęte przez zawodników z Katowic, skutecznym odbiciem popisał się Michał Glumiński. Pozwolił tym samym, aby do bazy domowej dobiegli Patryk Michna i Piotr Szczygieł, który także zaliczył w tym inningu dobre odbicie. Niestety były to jedyne obiegi dla katowiczan w tej zmianie i jak się później okazało w całym spotkaniu. Przechodząc do obrony podopieczni Michała Glumińskiego kolejny raz nie stracili punktów, a wspaniałą akcją zakończoną dwoma outami popisał się grający na trzeciej bazie Dominik Matusiak. Obraz gry uległ jednak zmianie w czwartej części meczu. Rawiacy po bezowocnej grze w ataku popełnili kilka błędów w obronie, pozwalając uciec Silesii o kolejne trzy obiegi. Podobny przebieg miała kolejna zmiana. Najpierw katowiczanie nie potrafili przełamać szczelnej obrony zawodników gospodarzy, którzy dokonali roszady na pozycji miotacza, gdzie dobrze spisującego się Patryka Sawickiego zastąpił Artur Strzałka, a następnie sami nie najlepiej zagrali w destrukcji. Warto zaznaczyć, iż na górkę miotacza w piątej zmianie w katowickim zespole desygnowany został Paweł Szczęsny, który jednak nie był w stanie powstrzymać rybniczan przed zdobywaniem kolejnych punktów. Ostatecznie zawodnicy Silesii zdobyli pięć obiegów, ustalając wynik spotkania na 13 : 2. Szósta zmiana była ostatnią szansą dla katowiczan, aby nadrobić straty. Trenujący na co dzień w zespole New York Yankees Artur Strzałka nie pozwolił im na zdobycie ani jednego punktu. Ostatecznie baseballiści Silesii mogli cieszyć się z zasłużonego zwycięstwa 13 : 2.

Katowiczanie mimo wyraźnej porażki momentami potrafili rywalizować z ekstraligowym rywalem jak równy z równym, czego przykładem może być druga i trzecia odsłona spotkania. Całkiem nieźle zaprezentowała się defensywa katowiczan, która ustrzegła się większych błędów, a kilkukrotnie popisała się znakomitymi zagraniami. W ofensywie rawiacy raczej nie błyszczeli, jednak mogliśmy oglądać w ich wykonaniu kilka skutecznych odbić. Więcej oczekiwać należy jednak od miotaczy, którzy w tym meczu zbyt często oddawali rywalom bazy po błędnych narzutach.

Zespół  1 2 3 4 5 6 R H E
Rawa Katowice 0 0 2 0 0 0 2 5 5
 Silesia Rybnik 5 0 0 3 5 X 13 7 3
zawodnikPAABRH2B3BHRBBHPSBCSKRBIAVG
Michna42100002020100,000
Szczygieł43120001021000,667
Matusiak33010000000200,333
Sitko32000001000100,000
Glumiński33010000000120,333
Szczęsny31000002000000,000
Hoffman33010000000200,333
Czypionka33000000000300,000
Tasarz22000000000200,000
Zagórski T.10000000000000,000
Zagórski A.0000000000000
Gwioździk11000000000100,000

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *